Перишиќ и официјално нов фудбалер на Баерн

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ и официјално е нов фудбалер на германскиот шампион, Баерн Минхен. Перишиќ во редовите на германскиот клуб доаѓа на едногодишна позајмица која го чинеше тимот пет милиони евра, а Баерн на крајот од сезоната ќе може да го откупи договорот за сума од 20 милиони евра.

Перишиќ од 2015 година е член на Интер, но со доаѓањето на Антонио Конте на тренерската клупа, го загуби местото во првиот тим по што одлучи да се врати во Бундес лигата. Претходно Перишиќ од 2011 до 2013 година настапуваше за Борусија Дортмунд, а потоа две години мина и во редовите на Волфсбург.

Прочитајте и...  Барселона го потврди трансферот на Калатес

– Среќен сум што се враќам во Германија, Баерн е еден од најголемите светски клубови и мило ми е што сум дел од него. Сакам со Баерн да триумфирам не само во Бундес лигата, туку и во Лигата на шампионите – изјави Перишиќ на официјалната промоција како најново засилување за германскиот тим.

Хрватот во Минхен дојде откако претходно на баварците им пропадна трансферот на Лерој Сане од Манчестер сити. Сане на последниот контролен натпревар за „граѓаните“ заработи повреда на вкрстените лигаменти на коленото по што пропадна трансферот во Баерн вреден 100 милиони евра.

Прочитај повеќе

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо немаше трпение и веднаш ја напушти прес конференцијата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Слободен печат

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат