Пензионираниот генерал Павел: Ќе бидам претседател на сите Чеси

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), денеска упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските и граѓанските вредности.

„Знам дека многумина се разочарани затоа што нивниот кандидат не победи. Не гледам победници или губитници во оваа земја. Победија вредностите како што се вистината, достоинството, почитувањето и покорувањето. Убеден сум дека сакаме Чешка каде не владее лошо расположение, како што тоа го означи Вацлав Хавел, туку во која владее доброто расположение”, рече Павел на прес-конференција.

По пребројувањето на гласовите од 99 отсто од избирачките места, генералот Павел освоил 58,12 отсто од гласовите, додека противникот, поранешниот популистички премиер, сега лидер на опозицијата, петтиот најбогат тајкун во Чешка, Андреј Бабиш. (68), освои 41,87 отсто од гласовите, а излезноста достигна речиси 70 отсто од 8,25 милиони регистрирани гласачи.

Бабиш му ја честиташе победата на генералот Павел, го призна поразот и му посака да биде сечиј претседател, да ги слуша проблемите на сите и да се бори за чешките национални интереси.

„Би ги замолил нашите поддржувачи да прифатат дека сум поразен и да прифатат дека имаме нов претседател”, изјави Андреј Бабиш.

Петр Павел ќе положи заклетва на 9 март, бидејќи два дена порано истекува вториот, според Уставот, последен мандат на претседателот Милош Земан.

Пензионираниот генерал Петр Павел победи на претседателските избори во Чешка

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот