6 C
Скопје

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Околу 3.000 пензионери се собраа во Минск, трет понеделник по ред, барајќи оставка од претседателот на Белорусија.

Во главниот град на Белорусија, Минск, денеска се одржаа два собири на пензионерите – едниот против претседателот Александар Лукашенко, а другиот за поддршка на шефот на државата.

Околу 3.000 пензионери се собраа во Минск, трет понеделник по ред, барајќи оставка од претседателот на Белорусија.

Опозиционите активисти ги продолжуваат своите протестни акции, барајќи нови избори под меѓународно набљудување/ ФОТО: EPA-EFE/STR

Демонстрантите маршираа низ улиците на главниот град носејќи цвеќе и извикувајќи „Оди си!“ кон Лукашенко, пренесува АП.

Во главниот град се одржа и контра-протест на пензионерите, кои го поддржуваат Лукашенко. Приближно 2.000 луѓе, многу од нив мажи во воена и полициска униформа, дојдоа на Плоштадот на независноста со национални знамиња и транспаренти на кои пишувало „За мир, просперитет и традиционални вредности“.

Kонтра-протест на пензионерите, кои го поддржуваат Лукашенко/ Фото: EPA-EFE/STR

Локалните медиуми објавија дека некои учесници на контра-митингот биле донесени со автобуси на собирот.

Прочитајте и...  Нема никаков напредок, Цар Самоил „кочи“: Не е постигната согласност за учебниците по историја за 7 одделение
Протест во Белорусија против Лукашенко/ Фото: EPA-EFE/STR

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори на 9 август, кога започнаа масовни антивладини протести низ целата земја, иницирани од официјалните резултати од гласањето според кои Лукашенко освоил повеќе од 80 проценти од гласовите. Противниците на Лукашенко тврдат дека изборите биле лажирани.

Поврзани вести

Временска прогноза: Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Слободен печат

Додик до Инцко: Ајде мајсторе да видам како ќе ме смениш

Слободен печат

Кипар воведува највисока цена за тестовите за Ковид-19

Слободен печат

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Слободен печат

Тие нам вето, ние ним добра волја

Соња Христовска Угриновска

Русино прво ќе го направиме санитарна депонија, па потоа ќе го затвориме

Југослава Дуковска

Остави Коментар