-8 C
Скопје

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против ковид-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет.

– Во име на над 300.000 возрасни луѓе во нашата земја алелираме пензионерите да имаат приоритет за вакцина против ковид-19, како што е во сите земји во опкружувањето и пошироко во целиот свет, се вели во денешното соопштение од Сојузот.

Пензионерите, потенцираат од Сојузот, се најранлива категорија бидејќи голем број од нив се со хронични болести и намален имунитет.

Прочитајте и...  Мијалков: Нема докази дека УБК прислушувала

Поврзани вести

Царовска: За реформите имаме силна поддршка од меѓународната заедница

Слободен печат

„Ековита” против изградба на гасна централа од комунален отпад во Неготино

Слободен печат

Последните денови на Трамп во Белата куќа

Слободен печат

Традицијата оваа година ќе мирува, Водици во Охрид без масовно скокање по крстот

Слободен печат

Португалија се надева на одржување на првата меѓувладина конференција до јули

Слободен печат

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Слободен печат

Остави Коментар