Пентагон: Во иранскиот напад врз базата во Ирак се повредени 11 војници

Претставник на американската армија за Си-Ен-Ен изјави дека при нападот, извршен во знак на одмазда поради убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, се повредени 11 војници.

Единаесет американски војници се повредени за време на иранскиот напад врз базата Ал Асад во Ирак, иако Пентагон претходно тврдеше дека никој не бил повреден.

– Иако ниту еден припадник на американските сили не загина во нападот што се случи на 8 јануари, неколкумина се лекуваат од симптоми потрес на мозок од експлозиите и нивната состојба се уште се проценува, соопшти воената коалиција предводена од САД, која во Ирак и Сирија се бори против Исламска држава, јави Си-Ен-Ен.

Повредените војници од базата во Ирак се префрлени во Регионалниот медицински центар Ландштул во Германија поради понатамошни анализи и се очекува да се вратат на должност кога ќе бидат прогласени за способни.

Претставник на американската армија за Си-Ен-Ен изјави дека при нападот, извршен во знак на одмазда поради убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, се повредени 11 војници.

Прочитајте и...  Приходите од авионските патувања ќе се преполоват во 2021 година

И американскиот секретар за одбрана Марк Еспер минатата недела изјави дека според првичните проценки, при нападот врз воените бази во Ирак, каде се стационирани американските војници причинета е само материјална штета.

Поврзани вести

Катанци се редат: Уште една земја воведува карантин

Слободен печат

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните изборите

Слободен печат

Вучиќ пристигна во Црна Гора за погребот на владиката Амфилохие

Слободен печат

ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Слободен печат

Милер: Доколу победи Трамп ќе се заострат правилата за влез на имигранти во САД

Слободен печат

Се бараат донации на Фејсбук, а возниот парк на Заеви чини колку 10 амбулатни возила, бесни од опозицијата

Слободен печат

Остави Коментар