Пентагон се откажа од одбранбен проект вреден милијарда долари – Слободен печат
ВестиПланета

Пентагон се откажа од одбранбен проект вреден милијарда долари

Американските медиуми пренесуваат дека Пентагон оваа одлука ја образложи со фактот дека договорот за проектот со "Боинг" е откажан откако било утврдено дека корекциите на проблематичниот дизајн на оружјето би биле прескапи.

Пентагон се одлучи заради значителни технички проблеми да запре проект вреден милијарда долари, што го водел во рамки на развојот на противвоздушната одбрана.

Американските медиуми пренесуваат дека Пентагон оваа одлука ја образложи со фактот дека договорот за проектот со „Боинг” е откажан откако било утврдено дека корекциите на проблематичниот дизајн на оружјето би биле прескапи.

Пентагон соопшти дека наскоро ќе повика учесници од индустријата да се натпреваруваат за добивање дозвола за развој на „новата генерација пресретнувачи”, пренесоа американските медиуми, додавајќи ја претпоставката дека веројатно станува збор за одбранбено оружје за суперсоничните ракети што ги развиваат и Русија и Кина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close