Пентагон се откажа од одбранбен проект вреден милијарда долари - Слободен печат

Пентагон се откажа од одбранбен проект вреден милијарда долари

Пентагон се одлучи заради значителни технички проблеми да запре проект вреден милијарда долари, што го водел во рамки на развојот на противвоздушната одбрана.

Американските медиуми пренесуваат дека Пентагон оваа одлука ја образложи со фактот дека договорот за проектот со „Боинг” е откажан откако било утврдено дека корекциите на проблематичниот дизајн на оружјето би биле прескапи.

Пентагон соопшти дека наскоро ќе повика учесници од индустријата да се натпреваруваат за добивање дозвола за развој на „новата генерација пресретнувачи”, пренесоа американските медиуми, додавајќи ја претпоставката дека веројатно станува збор за одбранбено оружје за суперсоничните ракети што ги развиваат и Русија и Кина.

Прочитај повеќе

Фејсбук страната на скопска зоолошка злоупотребата за ширење дезинформации

Слободен печат

Град лежи на 72.000 тони дијаманти, но не може да се збогати

Слободен печат

Две деца загинаа, 20 повредени откако школски автобус излета од пат во Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Под набљудување 16 лица во САД кои биле во контакт со носител на корна вирусот

Слободен печат

„Стапи во брак со својот силувач“: Контроверзен закон предизвика бес во Турција

Слободен печат

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Слободен печат

Остави Коментар

four × three =

Прочитај повеќе

МЕПСО: Ќе се модернизира најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

Слободен печат

Се раскитува новогодишната елка на плоштад (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ со осуда за нападите врз цивлни цели во Сирија

МИА Агенција

Македонија бележи назадување на Индексот за перцепција на корупцијата

Слободен печат

Трамп е првиот претседател кој ќе „маршира за живот“

Слободен печат

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен печат