Пентагон го одобри производството на дронот на „Anduril’s“ – Дух

Беспилотното летало Дух на „Anduril Industries“ е официјално додадено на списокот на Министерството за одбрана на САД.

Ова претставува клучен чекор за компанијата, овозможувајќи му на неговиот напреден беспилотен воздушен систем да биде широко распореден низ воените операции.

Дронот кој има име Дух, познат по своите напредни способности за надзор и извидување, беше подложен на ригорозна евалуација за да ги исполни строгите критериуми поставени од програмата „Blue UAS“.

Оваа иницијатива гарантира дека во критичните одбранбени операции се користи само сигурна и доверлива технологија на беспилотни летала.

Дронот на „Anduril“ комбинира најсовремени сензори, вештачка интелигенција и силни мерки за сајбер безбедност, што го прави разновидна алатка за модерно војување.

Вклучувањето на беспилотното летало во листата на „UAS“ ја означува неговата усогласеност со стандардите за сајбер безбедност, интегритет на синџирот на снабдување и оперативна сигурност.

Ова одобрување не само што ги подобрува оперативните способности на силите на САД, туку исто така ја нагласува растечката важност на беспилотните системи во националната безбедност.

Селекцијата на „UAS“ е дел од пошироката стратегија на Министерството за одбрана за одржување на технолошката супериорност и осигурување дека одбранбените операции се поддржани од најсигурната и безбедна опрема.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот