Пенс: Не знаев дека дома имам доверливи документи, преземам целосна одговорност за нарушување на безбедноста

Потпретседателот Мајк Пенс се обрати од Белата куќа / 4 ноември 2020 / Вашинготн ДС, САД / Фото: EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS / POOL
Потпретседателот Мајк Пенс се обрати од Белата куќа / 4 ноември 2020 / Вашинготн ДС, САД / Фото: EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS / POOL

Поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс во петокот изјави дека не знаел оти има доверливи документи во неговиот дом во државата Индијана и дека ја презема „целосната одговорност“ за нарушувањето на безбедноста.

Пенс, говорејќи на Меѓународниот универзитет во Мајами, рече дека во моментов е во тек ревизија на неговата лична архива, откако беа пронајдени доверливи документи во домот на претседателот Џо Бајден во Делавер.

Откривме дека меѓу моите лични документи, мал број беа означени како класифицирани или чувствителни, рече Пенс.

Тој додаде дека не бил свесен дека се во неговиот дом.

Ќе бидам јасен, овие доверливи документи не требаше да бидат во мојата приватна резиденција. Направени се грешки и јас преземам целосна одговорност, рече Пенс.

Доверливи документи беа пронајдени и во домот на поранешниот претседател Доналд Трамп на Флорида.

Адвокатот на Пенс, Грег Џејкоб, на 18 јануари испратил писмо до Националниот архив на САД во кое го известува за документите, а во друго писмо на 22 јануари напишал дека Федералното биро за истраги (ФБИ) влегло во домот на поранешниот потпретседател да ги преземе.

Нашата национална безбедност зависи од правилното управување со класифицирани и чувствителни материјали и знам дека кога се прават грешки, важно е тие да се решаваат брзо и транспарентно, рече Пенс.

Сегашниот претседател на САД, Бајден и Трамп се соочуват со посебни истраги на Министерството за правда за несоодветно управување со доверливи материјали.

Од американските претседатели и потпретседателите се бара да ги вратат владините документи во националните архиви по завршувањето на нивниот мандат. Незаконски е свесно или намерно да се отстрани или чува доверлив материјал.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот