Пендаровски во Чешиново-Обелешево: Отпочнување на преговори со ЕУ значи 900 милиони евра годишно за развој – Слободен печат
ВестиМакедонија

Пендаровски во Чешиново-Обелешево: Отпочнување на преговори со ЕУ значи 900 милиони евра годишно за развој

Пред присутните, Пендаровски повика да се искористи позитивниот момент и да продолжи интеграцијата кон ЕУ и НАТО, затоа што тоа значи подобра иднина за сите.

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска беше во посета на општина Чешиново-Облешево каде со граѓаните разговараше на повеќе актуелни теми.

Пред присутните, Пендаровски повика да се искористи позитивниот момент и да продолжи интеграцијата кон ЕУ и НАТО, затоа што тоа значи подобра иднина за сите.

– Со отпочнувањето на преговорите со ЕУ, пред нашата држава се отвора можност да користиме околу 900 милиони евра годишно за развој од фондовите на ЕУ. Од нив голем дел се наменети за земјоделството, гранка која е особено важна за овој дел од државата. Затоа, да го искористиме моментот, да продолжиме напред кон интеграција во ЕУ и НАТО, да продолжиме кон развој и напредок. За да имаме подобар живот, за младите да останат тука, повика Пендаровски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close