Пендаровски – Тејада: Интензивирање на политичкиот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Швајцарија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Швајцарската конфедерација, Сибиле Сутер Тејада.

На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Швајцарската Конфедерација, при што било изразено задоволство од развојот на соработката на билатерален и на мултилатерален план.

Во таа насока, претседателот Пендаровски изразил подготвеност за интензивирање на политичкиот дијалог на високо ниво.

Претседателот Пендаровски се заблагодарил за севкупната помош и поддршка од Швајцарија за Северна Македонија, преку реализација на бројни проекти за подобро функционирање на институциите и за подигнување на квалитетот на живот на граѓаните и изрази очекување таа да продолжи и во иднина.

Амбасадорката Тејада упати честитки до претседателот Пендаровски по повод стапувањето на функцијата и му посака успех во работата.

Прочитајте и...  БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, ќе учат според нови правила

МИА Агенција

Сè уште е рано за отворање на границите

Слободен печат

Катар ќе инвестира 19 милијарди долари во изградба на 100 танкери

Слободен печат

По девет седмици, олабавување на мерките и во Москва

Слободен печат

Филипче: Задолжително носење маски заради асимптоматските носители на вирусот

Слободен печат