Пендаровски: „Рекет“ не ги промени ставовите на земјите-членки на ЕУ, но да не оставаме простор за сомнеж

Нема промена вo ставовите на ниту една земја членка во насока на ревидирање на веќе искажаниот став за нашето членство во ЕУ, поради аферата „Рекет“,  рече претседателот на државата Стево Пендаровски, но сепак потенцираше дека не треба да се остава простор за сомневање. Тој на денешната прес коференција сподели информација дека изутринава контактирал со негови пријатели во Брисел од каде добил информација.

– И помали афери од оваа може да бидат повод некои земји членки да кажат дека не ни требаат овие од Западен Балкан, затоа не треба да им даваме оправдувања. Не смееме да оставиме ни најмал сомнеж дека не сме способни да расчистиме ваков случај – рече Пендаровски.

Прочитајте и...  Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Во однос на промената на изборниот модел, тој објасни дека поддржува промена на изборниот модел кој ќе овозможи во парламентот да има повеќе политички партии.

– На тој начин, на долг рок, земјава ќе биде подемократска, ако повеќе граѓани имаат свои преставници во Собранието – рече Пендаровски.

Прочитај повеќе

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Слободен печат

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат