Пендаровски: Ратификацијата на Протоколот за НАТО во Собранието е техничко прашање

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека не би сакал предвреме да зборува дали Собранието би се состанало повторно по распуштањето доколку Шпанија го ратификува Протоколот за членство во НАТО. Станува збор за техника, вели тој, и не е политичко прашање или проблем.

– Можеме, предлагам да не навлегуваме во понатамошни правни експликации кој е поголем правник и кој е поголем правен познавач. Предлагам ако дојде до таа ситуација, мое предвидување е дека нема да се случи таа ситуација, меѓутоа дај Боже да се случи па да разговараме за една убава работа – дали ќе се собираме повторно за да ратификуваме, но и да не се собираме, важно е дека во тој момент 29 земји членки на НАТО Алијансата веќе ќе имаат кажано „да”. Тоа ќе биде само техника дали ќе се случи овој ден или следната недела, што не мислам дека тоа е големо политичко прашање, а уште помалку политички проблем, истакна претседателот Пендаровски.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Претседателот и Врховен командант Пендаровски денеска присуствуваше на промоција на нови питомци и потпоручници на воената академија „Генерал Михаил Апостолски”.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат