Пендаровски: Неприфатлива е дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет

Парада на гордоста во Скопје
Парада на гордоста во Скопје / Фото EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Неприфатлива е дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет, напиша претседателот на државата, Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил по повод Меѓународниот ден против хомофобија и трансфобија.

– Сите треба да ги уживаат основните човекови права и не смее да има исклучоци по ниту еден основ. Како општество за жал не сме имуни на предрасуди, стигматизација и говор на омраза кон лицата кои се дел од ЛГБТИ заедницата.

Денеска, но и секој следен ден, институционално, но и како поединци да придонесеме кон зголемување на свеста за прифаќање на различноста и почитување на правото на избор, стои во објавата.

Видео на денот