Пендаровски: Не го дискредитирам Обвинителството – Слободен печат
ВестиМакедонија

Пендаровски: Не го дискредитирам Обвинителството

Претседателот реагира на соопштението на Јавното обвинителство.

Претседателот на државата Стево Пендаровски реагира на соопштението на Јавното обвинителство, кое неговото вчерашно обраќање го доживеа како притисок и мешање во нивната работа.

„Претседателот во своето обраќање по ниту еден основ нема направено дискредитација на Јавното обвинителство, ниту пак постои намера за напаѓање на надлежните институции и мешање во кривичните постапки коишто се во тек. Потенцираме дека Претседателот Пендаровски во своето обраќање изрази целосна поддршка за надлежните институции, а особено на обвинителството и судот и истакна дека ќе стори се, за да ги заштити од евентуалните притисоци при спроведување на истрагата и целосно расветлување на случајот „Рекет“, се вели во соопштенитето на претседателот.

Од неговиот кабинетот уште еднаш укажува на тоа дека е потребно ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата за случајот „Рекет“ почитувајќи го начелото на презумпција на невиност.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close