Пендаровски: На бизнис заедницата и на граѓаните им е доста од чекање

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на отворањето на годинешниот самит „Македонија 2025″, каде истакна дека самитот од самите свои почетоци пред повеќе од десет години работи на поврзување на бизнисите од земјава и странство, помага во развивање на лидерски вештини со цел да се придонесе за економскиот развој на земјата.

На годинешниов самит „Македонија 2025″ се собрани успешни менаџери, бизнисмени, претставници од државните институции, дипломати, членови на академската заедница.

-Притоа никогаш не беа нудени инстант решенија и краткорочни мерки за успех, туку, фундирани стратегии и долгорочни програми, планови и активности за нивна целосна реализација. Затоа во оваа прилика би сакал да се заблагодарам на членовите на „Македонија 2025″ за сиот ангажман, одвоено време и енергија од чии резултати несомнено имаат полза и ќе имаат полза – нашата економија и директно или индиректно, македонските граѓани. Се надевам, а познавајќи многумина од вас, убеден сум дека и во иднина ќе продолжите со истата посветеност и мотивираност во остварувањето на вашата и наша заедничка визија – просперитетна и  богата држава.

Прочитајте и...  Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Претседателот изрази надеж дека сите споделуваме заедничка визија за модерна Република Северна Македонија, држава со млади кои ќе бидат задоволни со својот живот овде, развивајќи се и остварувајќи се во својата земја. Држава со постојан економски напредок и развој, подготвена да се менува и да ја адаптира својата економија согласно светските трендови.

-Еден од основните предуслови за тоа да се случи е соработката на политичарите со бизнис заедницата, односно градење на политики согласно потребите и барањата на актуелниот економски контекст. Јас лично, можеби нескромно, се ставам на располагање согласно моите надлежности за секоја иницијатива и сугестија од ваша страна, затоа што од првиот ден на оваа функција верувам во одговорно лидерство. Во нашата држава е неспорно дека се потребни натамошни реформи не само во економијата туку и во останатите области од витално значање. Без владеење на правото, доверба во институциите и нивно непристрасно и професионално функционирање нема  подобрување на бизнис климата. Јас сум свесен сум дека оваа фраза ја повторуваме со години, и дека на бизнис заедницата и на граѓаните им е доста од чекање. Но, навистина верувам дека после сите искушенија низ кои поминавме последниве години, конечно е креирана позитивна атмосфера и постои политичка волја кај клучните фактори и во власта и кај опозицијата да се истрае во намерите и развојот на економијата да стане наш апсолутен приоритет- рече Пендаровски.

Прочитајте и...  ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат закaните упатени кон новинарката Милевска

Годинешниот самит, рече претседателот Пендаровски, има навистина богата програма со извонредни говорници, панел дискусии на актуелни теми, грижливо одбрани тематски сесии.

-Се радувам што во фокусот е и животната средина, односно  загадувањето на воздухот со акцент на иновациите и нивното влијание врз подобрување на условите за живот. Пред неколку дена ја имав честа да ја отворам и 17. Еконова каде што се уверив во значењето и потребата од пронајдоци и изуми кои ќе помогнат во спречувањето и справувањето со загадувањето- истакна Пендаровски.

Треба да разбереме, вели Пендаровски, дека оваа земја може да опстане само ако наша стратешка цел биде инвестирањето во младите луѓе кои мораат првата шанса за успех и просперитет да ја добијат во нашата земја.

Прочитајте и...  Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

-Дигитализацијата е уште една тема која е во фокусот на годинешниот Самит и би сакал навистина да ја поздравам и оваа иницијатива затоа што и самиот сметам дека со оглед на потенцијалот кој го имаме во ИТ секторот, ова е гранка на која треба посебно да се посветиме – да ги едуцираме младите уште од мала возраст да кодираат, но и да го поддржиме ИТ секторот во целина, со цел, да даде далеку поголем придонес кон вкупниот економски развој на земјата- рече Пендаровски.

Прочитај повеќе

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција

Николовски: На 15 јули одлучуваме за нашата иднина

МИА Агенција

Спасовски од Куманово: Излезете на гласање безбедно е, изберете сигурност

МИА Агенција

Пандемијата на коронавирусот во светот не слабее

МИА Агенција