Пендаровски: Комплексното поглавје 23 е фундамент на секоја демократија

Неспорно е дека во овој момент формално правно немаме некој друг предуслов за започнување преговори со ЕУ, но на сите ни е јасно дека кога ќе стартуваме со преговорите, тоа ќе биде поглавјето 23 – владеење на право, правната држава, истакна претседателот Пандаровски коментирајќи ги изјавите на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние дека треба да се погрижиме повеќе за реформите во правосудството.

– На сите ни е јасно, не само на Тимоние, и на вас и на мене, дека кога ќе стартуваме со преговорите, тоа секој пат се случува со Поглавје 23 – владеење на право – правна држава, дека тука заглавуваат најголем дел и од оние кои порано преговарале, а сега се членки и оние кои сега преговараат, затоа што тоа е еден комплекс на прашања којшто е практично фундамент на секоја демократија – рече претседателот Пендаровски на промоцијата на новите питомци во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски”.

Прочитајте и...  Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Според Пендаровски, амбасадорот Тимоние сака да каже „со време подготвувајте се особено за оваа област, не дека другите не се битни, затоа што тука можете да изгубите најмногу време”.

-Немој да заборавите, Црна Гора преговара седма година со ЕУ, Србија е во својата петта година од преговори што е многу долг процес. На овие поглавја бившите комунистички држави најмногу губат време. Претпоставувам тоа е мотивот на Тимоние, истакна Пендаровски.

Прочитај повеќе

Сончево со умерена облачност и температура до 31 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат