Пендаровски и Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев

Фото: Стево Пендаровски / Фејсбук

Во рамки на официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер на Република Северна Македонија, денеска претседателот Стево Пендаровски и неговиот германски колега положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во Скопје.

Двајцата претседатели, по завршувањето на церемонијата на положување венци, ги разгледаа иконостасот, иконите и фрескоживописот во црквата „Св. Спас”.

Претходно, претседателот Стево Пендаровски во претседателскиот кабинет, на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот Штајнмајер, а по одржаната средба и пленарниот состанок на официјалните делегации, двајцата претседатели одржаа заедничка прес-конференција.

Видео на денот