Пендаровски го честита Меѓународниот ден на Бошњаците: Заедница која е нераскинлив дел од нашето мултиетничко општество

Стево Пендаровски - претседател на РСМ / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Бошњачката заедница е нераскинлив дел од нашето мултикултурно, мултирелигиозно и мултиетничко општество и со останатите заедници суштински придонесува за напредок и развој на нашата татковина, порача претседателот Стево Пендаровски во честитката по повод 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците.

Во честитката тој наведува дека преку празнување на 28 Септември се упатува порака за заедништво и сплотеност, а со тоа сме поблиску до остварување на целите за демократска, просперитетна, развиена држава.

Дозволете ми, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Северна Македонија, на сите припадници на бошњачката етничка заедница да им го честитам 28 Септември ‒ Меѓународниот ден на Бошњаците и најискрено да посакам денешниот ден да го поминат во добро расположение, исполнети со радост, среќа и бериќет – порача шефот на државата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот