Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Во дербито на 32. коло од Серија А, Јувентус и Аталанта ремизираа играјќи 2:2.

Ремито против Јувентус е првиот неуспех на Аталанта во продолжението на сезоната, до вечерва тие забележаа максимални пет победи во пет натпревари, а од шестиот триумф и второто место на табелата ги делеа минути. Јувентус се спаси благодарение на пеналите кои успешно ги реализира Кристијано Роналдо.

Аталанта која пак не успеа да ја забележи 10. победа во низа, сепак оствари клупски рекорд. Гостите од Бергамо поведоа со голот на Дуван Запата во 16. минута и за прв пат во клупската историја, тројца играчи постигнуваат 15. или повеќе голови во една сезона. Ова беше 15. гол за Запата, а исто толку има и Јосип Иличиќ, додека Луис Мјуриел моментно е на бројката од 17 постигнати гола.
Последен тим со вакво постигнување е токму Јувентус и тоа од сезоната 1951/52.

Прочитајте и...  Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

„Старата дама“ израмни на почетокот од второто полувреме преку Кристијано Роналдо кој успешно го реализираше досудениот пенал по играњето со рака на Мартен де Рон во сопствениот шеснаесетник.

Одлилната Аталанта на девет минути до крајот благодарение на одличниот шут на Руслан Малиновски поведе со 1:2, но Роналдо во 90. минута го реализира вториот пенал за неговиот тим, откако повторно гостинските играчи играа со рака во сопствениот шеснаесетник.

Со ремито и освоениот бод, Јувентус е лидер на табелата со 76 бода, осум повеќе од Лацио, додека Аталанта која пропушти да освои три бода е на третата позиција со само бод помалку од лацијалите.

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат