Пелоси повика на санкции против Кина поради Хонгконг

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, денеска повика да се воведат санкции и да се преземат други чекори против Кина, откако Пекинг го усвои контроверзниот Закон за национална безбедност за Хонгконг.

Таа изјави дека овој брутален закон ќе ги исплаши, застраши и задуши оние што мирно бараат слобода.

– Мора да ги земем предвид сите расположливи алатки, вклучително и визните ограничувања и економски казни, се вели во изјавата на Пелоси во однос на можните санкции за Кина.

Кинескиот Парламент денеска го донесе Законот за национална безбедност за Хонгконг, но тој се уште не е објавен во Службен весник. Кинеските власти утре ќе одржат прес конференција, на која ќе го појаснат законот. 

Прочитајте и...  Путин: Постои само една шанса за спас - мерките мора да бидат национален проект

Прочитај повеќе

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат

Првата дама ја исполни својата граѓанската обврска: Изборите во услови на пандемија се исклучително ретки (ФОТО)

Слободен печат

Хашим Тачи шест часа сослушуван во Хаг, еве што изјави кога излезе од Судот

Слободен печат

Стационарот за бездомни животни „Лајка“ се отвора после изборите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечни резултати: Анджеј Дуда обезбеди уште еден мандат како претседател на Полска

Слободен печат

ДИК: Вкупно 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Слободен печат

Во опасност 38 милиони луѓе, Вухан под вода: Најдолгата кинеска река се излеа, досега однесе стотина животи

Слободен печат

Трамп на Твитер ги продолжи нападите врз медицинскиот персонал

Слободен печат

СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Слободен печат

Приведен директорот на скопската зоолошка

Слободен печат