Пелистер го потврди учеството во АБА 2 лигата

фото: КФСМ

Екиипата на Пелистер во идната сезона ќе настапува и во АБА 2 лигата, откако денеска управата на клубот ја прифати поканата за настап во регионалното натпреварување.

На денешниот состанок, битолчани одлучија заедно со МЗТ Скопје во новата сезона ќе ја претставуваат Македонија во АБА 2 лигата.

Пелистер ќе биде четврти македонски тим кој ќе игра во АБА 2 од нејзиното формирање во во 2017 година. Прв учесник во АБА 2 лигата беше АВ Охрид, а потоа дел од ова натпреварување беа МЗТ Скопје и Работнички.

Видео на денот