Пекинг: Вакцина против коронавирусот најрано во април

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Заменикот-генерален секретар на кинеската Академија на науките Жу Ки изјави дека компаниите што продолжиле со работа треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците.

Во централната кинеска провинција Хубеи имало 411 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, објави денеска здравствената комисија, во однос на 349 случаи еден ден порано. Таму има вкупно 62,442 потврдени случаи со таа зараза. Во крајот на вчерашниот ден бројот на смртни случаи во Хубеи достигна 2.144, што е за 115 повеќе од претходниот ден.

Прочитајте и...  На паркинг во Лас Вегас се нацртани квадрати на бетонот за бездомниците да држат растојание (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Родителите реагираат: Не е фер да се оценуваат учениците во кризата, кога условите не се исти за сите деца

На подрачјето на СВР Велес, од вчерашните 353 лица во самоизолција денеска бројот е намален на 185

Слободен печат

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот

Слободен печат

Мицотакис: Април ќе биде клучен месец

Слободен печат

Штип во функција стави два пункта за дезинфекција на возилата

Слободен печат

Весели по средбата со Тачи: Не може да се зборува за вонредни избори во време на пандемија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МАПАС: Средствата од задолжителните пензиски фондови се во сопственост на членовите

Слободен печат

Се изработува решението кое ќе бара законска измена со цел породилното отсуство да се продолжи

Слободен печат

Јовановски: Досегашните мерки се примарно насочени кон зачувување на нископлатените работни места

Слободен печат

САД открија тунел за криумчарење дрога под мексиканската граница

Слободен печат

Бесплатен електронски пристап до објавените уредби со законска сила на веб-страницата на Службен весник (ДПЛ)

Слободен печат

Првоаприлско изненадување: Скопје завеано во снег (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат