Пекинг: Вакцина против коронавирусот најрано во април

Вакцина против новиот коронавирус, од кој досега загубија живот повеќе од 2.000 луѓе само во Кина, најрано ќе биде доставена за клинички испитувања кон крајот на април. Тоа го изјави денеска заменик министерот на Кина за наука и технологија Су Нанпинг.

Заменикот-генерален секретар на кинеската Академија на науките Жу Ки изјави дека компаниите што продолжиле со работа треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците.

Во централната кинеска провинција Хубеи имало 411 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, објави денеска здравствената комисија, во однос на 349 случаи еден ден порано. Таму има вкупно 62,442 потврдени случаи со таа зараза. Во крајот на вчерашниот ден бројот на смртни случаи во Хубеи достигна 2.144, што е за 115 повеќе од претходниот ден.

Прочитајте и...  Чешка: Трет ден по ред над 100 заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Андреевски: Непотизам на дело, таткото и синот Мицкоски преку Машински факултет наплатиле илјадници евра од проекти од државната ЕЛЕМ

Слободен печат

Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Слободен печат

Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Филипче: Во јули лиценцирани 66 доктори на медицина, половината од нив изразија желба да работат со ковид пациенти

Слободен печат

Што снимаш ти мајмуне- нападната новинарската екипа на Ал Џезира (ВИДЕО)

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Доставени картичките за „зелена нафта” во Струмичкиот регион

Слободен печат

Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Слободен печат

МОФ: Голем дел од професорите воопшто не се ни запознаени како да работат со дигиталните платформи за предавање

Слободен печат