Пекинг побара САД да престанат да демонстрираат сила за да се избегнат нови несигурности со Тајван

Кина денеска ја повика американската војска да престане да демонстрира сила во Јужното Кинеско Море со цел да се избегнат „нови несигурности” во врска со Тајван.

Барањето од официјален Пекинг му го пренесе кинескиот министер за одбрана Веј Фенгхе на американскиот колега Марк Еспер на маргините на Самитот на министрите за одбрана во Бангкок.

– За време на разговорите зад затворени врати, Веј го повика Еспер да престане да демонстрира сила во Јужното Кинеско Море, да не провоцира и да не доведе до ескалација на тензиите во тој регион, соопшти портпаролот на кинескиот министер, Ву Кијан.

Претходно, Еспер ја обвини Кина дека „сè повеќе користи сила и застрашување заради остварување на своите стратешки цели” во регионот.

Прочитајте и...  Турковиќ ја повика амбасадорката на БиХ во Белград на итни консултации

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат