Пекинг и Шангај ги заоструваат мерките поради ковид

кина ковид-19
Спавување со ковид-19 во Кина / Фото: EPA-EFE/GENO ZHOU CHINA OUT

Двата најголеми града во Кина, Пекинг и Шангај, денеска ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот за своите жители.

Додека кинеските власти се борат со најлошиот бран на епидемии на коронавирус во земјата од избувнувањето, властите во неговиот најнаселен град, Шангај, започнаа нови напори за ставање крај на инфекциите надвор од карантинските зони до крајот на мај, велат извори за агенцијата Ројтерс.

Кина е категорична дека ќе се придржува до својата „политика на нулта толеранција кон Ковид“, и покрај растечкото влијание врз нејзината економија, наведува британската агенција.

„Мораме да инсистираме да го регулираме протокот и да го контролираме движењето на луѓето“, се вели во соопштението на владата во Шангај, одговарајќи на прашањата на Ројтерс за најновите мерки.

Во Пекинг, на жителите на неговите најтешко погодени области им беше кажано да работат од дома, додека неколку патишта, комплекси и паркови беа затворени денеска, бидејќи градот со 22 милиони жители се бори со најтешката епидемија од 2020 година.

Работата на неколку автобуски линии е прекината бидејќи се спроведени повеќе рунди на тестирање во неколку области. Пекинг денеска објави 49 нови случаи на локално пренесување на 8 мај, со што бројот на заразени се искачи на повеќе од 760 од 22 април.

Видео на денот