Педесетина пријави за последици од синоќешното невреме во Кавадарци 

Педесетина пријави имало од кавадарчани за последици од синоќешното невреме во Кавадарци, информираа денеска од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев.
– Продолжува миењето на улиците на територијата на Општината Кавадарци по интензивниот дожд и невремето кое го зафати градот и околните населени места. Во изминатата ноќ наврна околу 40 литри на метар квадратен за околу половина час, имаше педесетина пријави од граѓаните за интервенција и санирање на одводи, подрумски простории, наноси. Интензивно се работеше на терен цела вечер со служби од „Мој oпштинар“, ТППЕ Кавадарци и ЈП „Комуналец“, а веќе утре градоначалникот Митко Јанчев ќе формира и комисија за процена на штети од елементарни непогоди – соопштија од кабинетот на градоначалникот.
Оттаму апелираат до граѓаните ако имаат каква било потреба или штета да се јават на телефонскиот број 13-300 во кол-центарот на Општината Кавадарци.
Граѓаните денеска сведочат дека поплавата вчера имги поплавилаподрумите кои се наполниле со вода и до  донела и до метар и седумдесет сантиметри височина.
Видео на денот