Печурки - шампиони - Слободен печат
ЕспресоХрана

Печурки – шампиони

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини.

Во 100 грама шампињони има многу малку калории, а од тоа 3,1 проценти се протеини, 0,3 проценти се масти и 3,2 проценти се јаглехидрати.

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини. Од јаглехидратите кај шампињоните наоѓаме глукан, инулин и пентински материи, а потребно е да се нагласи дека не содржат ниту сахароза ниту скроб, па поради тоа се многу погодни за лица заболени од дијабетес.

Од витамините, шампињоните се одличен извор на витаминот Д (38 проценти од препорачаното дневно количество), а од витамините на Б-комплексот се одличен извор на рибофлавин (31 процент од препорачаното дневно количество) и ниацин (22,5 проценти од препорачаното дневно количество).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close