Печурки - шампиони - Слободен печат
ЕспресоХрана

Печурки – шампиони

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини.

Во 100 грама шампињони има многу малку калории, а од тоа 3,1 проценти се протеини, 0,3 проценти се масти и 3,2 проценти се јаглехидрати.

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини. Од јаглехидратите кај шампињоните наоѓаме глукан, инулин и пентински материи, а потребно е да се нагласи дека не содржат ниту сахароза ниту скроб, па поради тоа се многу погодни за лица заболени од дијабетес.

Од витамините, шампињоните се одличен извор на витаминот Д (38 проценти од препорачаното дневно количество), а од витамините на Б-комплексот се одличен извор на рибофлавин (31 процент од препорачаното дневно количество) и ниацин (22,5 проценти од препорачаното дневно количество).

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close