Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Девет пријави за непочитување на протоколот за работа на угостителските објекти во услови на Ковид-19 поднел Државниот пазарен инспекторат за време на продолжениот викенд. Државниот инспекторат за труд донел четири решенија и три укажувања на работодавачите веднаш да почнат да се придржуваат кон препораките.

Инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Државен трудов инспекторат и Управата за јавни приходи во текот на продолжениот викенд работат интензивно на терен и вршат контрола на начинот по кој се спроведуваат протоколите пропишани од страна на здравствените власти за заштита од конронавирусот КОВИД-19, соопшти Владата.

Државниот пазарен инспекторат денеска до 16:00 часот поднел пет кривични пријави за непочитување на протоколот за работа на угостителските објекти во услови на Ковид-19 од кои три во Струга, една во Пониква, Кочани, и една во Маврово. Исто така денеска инспекторите на Државниот пазарен инспекторат поднеле и четири прекршочни пријави за утврдени неправилности при работењето на угостителски објекти.

Прочитајте и...  Спасовски – Петровиќ: Црна Гора е една од најблиските и најбратските партнери на Северна Македонија и така и ќе остане понатаму

Пазарните инспектори се во засилена контрола во туристичките места во државата и вршат надзор на спроведувањето на владините мерки.

Државниот инспекторат за транспорт од направените надзори денеска во Штип, Тетово и Велес не утврдил прекршувања. Констатирано е дека во целост се почитуваат владините уредби.

Од страна на Државниот инспекторат за труд се донесени четири решенија и три укажувања на работодавачите за носење заштитни маски, заштитни ракавици, користење средства за дезинфекција, проветрување, ослободување на вработените од ризичните групи. Побарано е веднаш да почнат да се придржуваат кон препораките на Владата.

Инспекторите на Управата за јавни приходи на терен вршат контроли на прометот и дејствуваат едукативно, се додава во владиното соопштение

Прочитај повеќе

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат

Хаос на протестите во Белград, демонстрантите се обидуваат да влезат во Парламентот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: За три години СДСМ видовме многу зло, уништивање на нашата држава, затоа им порачуваме ќе одговараат за сите злодела

Слободен печат

Николовски: Со таков преварант имаме работа на којшто на 15 јули треба да му ставиме крај

Слободен печат

Во ГОБ „8 Септември” излекуван пациент кај кого Ковид-19 предизвикал воспаление на мозокот

Слободен печат

Напад со нож на протестите во Белград, едно лице повредено (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Навредата за „пет пари” многу боли, но сме поминале многу

Слободен печат

Протести во Софија: Излегоа и поддржувачите на Борисов и оние на Радев (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитров: На 15 јули турнете нè напред силно да продолжиме со реформите!

Слободен печат

Битиќи: Добро е чувството да зборуваш на мајчиниот јазик, а никој да не ве гледа чудно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јеремиќ: Сојузот за Србија нема да ги преземе протестите

Слободен печат

Заев на 24 Анализа: Заедно со порастот на платите ќе стимулираме и пораст на продуктивноста

Слободен печат