Пазарџиите задоволни од прометот: Добро ни дојде што луѓето не одат по одмори, само вака да биде цело лето

Пазарџиите на зелените пазари се задоволни од прометот што го прават, а купувачите, пак, можат да купат краставици по 30 денари за килограм, пиперки од 30 до 50 денари, домати од 40 до 70 денари, компири за 20 денари, тиквички за 10 денари, цреши од 60 до 100 денари, лубеница за 15 денари, праски за 25 денари за килограм.

Продавачите на зелените пазари велат дека на тезгите одамна не им дошле толку муштерии. Особено е раздвижено пред викендите, а и во вторникот, пред неработниот ден поради изборите, од народ не можеше да се помине.

Еден од пазарџиите вели дека голем дел од пиперките ги продал уште во утринските часови.

– Добро ни дојде што луѓето не одат по одмори, само вака да биде цело лето! – задоволно вели продавачот на пиперки.

Прочитајте и...  Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Разговаравме и со еден од продавачите на тиквички, моркови, целер… Тој вели дека навистина сега во време на корона, луѓето повеќе трошат, но сепак не како во времињата што тој ги памети.

– Јас сум долги години на пазарот и паметам времиња кога овошјето и зеленчукот речиси исклучиво се купуваа на пазар. Но тоа време беше кога немаше големи маркети и кога луѓето околу 15 часот се враќаа од работа. Тогаш, да се дојде до добра тезга на пазарот, беше влезница за убава заработувачка. Времињата се сменија, но новонастанатата ситуација ме потсетува на тоа време – вели нашиот соговорник.

Претседателот на здружението „Агросојуз“ од Струмица, Ристо Велков, вели дека некоја објективна цена во моментов за продажба на пиперките би била околу 30 денари на големо, односно 50 денари на мало.

Прочитајте и...  Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

– Она што со години е проблем кај нас е што во земјоделството има стихијни цени. Во еден ден може да има поголема понуда и нагло да падне цената и така пиперките да се појават на пазар по 30 денари, а веќе друг ден да се јави недостиг и цената значително да им се зголеми. Најдобро е кај тутунот и кај корнишоните за преработка. Кај нив има класи и цени што однапред се знаат – вели Велков.

Велков вели дека оваа година била особено ветровита и им нанела огромни штети на пластениците, кои се скинале.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат