Пауза на лидерската средба: Преговорите се уште тапкаат во место - Слободен печат

Пауза на лидерската средба: Преговорите се уште тапкаат во место

Преговорите помеѓу лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови се во ќорсокак.

Како што велат опозициски извори, претставниците на власта во вечерашните разговори со нивните ставови ги враќаат преговорите на почетни позиции.

Главна цел на опозицијата според извори од владејачкиот преговарачки тим е предметите од СЈО да не продолжат, односно обвинетите од ВМРО-ДПМНЕ да не одговараат пред правосудството. Постојано ја враќаат таа тема за дискусија. За власта тоа е завршено прашање бидејќи со предавањето на предметите од СЈО кај ЈО, сега предметите на СЈО никако не зависат од политичарите. Предметите зависат исклучиво од независна правосудна институција предводена од Јовески.

Во моментов преговарачките тимови користат пауза. Неофицијално можно е преговорите да траат длабоко во ноќта.

Прочитајте и...  Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

 

Прочитај повеќе

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Остави Коментар

два × два =

Прочитај повеќе

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат