Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ на 4 февруари цел ден ќе го чува гробот на Гоце Делчев

Гробот на Гоце Делчев/ Фото: МИА

По заседавањето на Централниот комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ беше донесена одлука да се организира целодневно присуство на гробот на Гоце Делчев на 4 февруари. Ги повикаа сите граѓани кои го почитуваат делото на Делчев да учествуваат на настанот.

Прво, осудуваме шовинизмот и негаторските политики кои доаѓаат од Бугарија и се дополнително распламтувани од поединци од бугарската политика. Второ, упатуваме отворен повик до Владата за поенергично реагирање во однос на негаторската политика и преземање на адекватни мерки кои ќе обезбедат почитување на нашиот идентитет и посебност. Секоја негација кон постоењето на македонскиот народ и неговите обележја треба да бидат проследени со протесна нота и реакција на македонските институции. Државата постои за народот, а не народот за државата, изјави Александар Пандов, претседател на Патриотски институт на ВМРО-ДПМНЕ „Гоце Делчев”

Како трето, тие побараа од власта да се преземат чекори кои ќе значат спречување на туѓи пропаганди и агенди.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот