Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Властите во Сингапур одлучиле дека некои патници кои пристигнуваат во нивната земја, ќе треба да носат електронски уреди за следење за да се осигурат дека ги почитуваат правилата за карантин, пренесува Ројтерс.

Од 11 август, уредите ќе треба да ги носат сите странци и граѓани на Сингапур кои доаѓаат од одредени земји и мора да бидат во изолација.

Слични мерки презедоа и Јужна Кореја и Хонг Конг. Уредот користи GPS и Bluetooth за да ја одреди локацијата и да им испраќа на корисниците упатства што да прават. Ако некое лице го напушти местото на самоизолација, уредот го открива и го пријавува на надлежните органи.

Властите во Сингапур рекоа дека нема да ги чуваат личните информации на корисниците и немаат функција за снимање. Помалите од 12 години ќе мора да го носат уредот.

Прочитајте и...  Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Оние кои не ги почитуват овие мерки, ќе бидат казнети според Законот за инфективни болести до шест месеци затвор или околу 7.000 американски долари. Во Сингапур има регистрирани 52.825 заразени луѓе, од кои повеќето се работници мигранти кои живеат во преполни домови.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска