Патниците од крузерот „Вестердам“ по две недели поминати на море се симнаа во Камбоџа

Министерството за здравство соопшти дека тестовите покажале дека никој на крузерот не е заразен со вирусот.

Патниците на крузерот „Вестердам“, кој две недели помина на море откако пет земји не му дозволија да се закотви од страв од ширење на коронавирусот, денеска се симна во Камбоџа.

Крузерот, во кој се наоѓаа 1.455 патници и 802 членови на екипажот, пристигна вчера во пристаништето во Камбоџа.

Бродот е закотвен на еден километар од главното пристаниште Сиханоквил.

Гувернерот на градот Коуч Чамроун вчера изјави дека екипа здравствени работници се качиле на крузерот за да ги изведат медицинските испитувања и да донесат одлука за процесот на истоварување.

Министерството за здравство соопшти дека тестовите покажале дека никој на крузерот не е заразен со вирусот.

Властите на Камбоџа денеска дадоа дозвола патниците да се симнат, се наведува во соопштението на операторот на бродот „Холанд Америка Лајн”.

Прочитајте и...  Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

Операторот соопшти дека крстарењето завршува во Сиханоквил, од каде патниците можат со чартер лет да заминат во главниот град Пном Пен, а оттаму да се вратат во своите домови, за што била добиена согласност од властите на оваа земја.

Застанувањето на крузерот „Вестердам” во своите пристаништа го одбија Тајланд, Филипини, Тајван, Јапонија и Гуам.

Крузерот патувањето го почна минатиот месец од Сингапур, а последното застанување му беше во Хонг Конг, градот во кој досега се потврдени 50 случаи на коронавирус.

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

3 + пет =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат