Патиштата ги градиме со КРЕДИТИ, а со ПАТАРИНИТЕ враќаме РАТИ! (ИНФОГРАФИК)- Слободен печат

Патиштата ги градиме со КРЕДИТИ, а со ПАТАРИНИТЕ враќаме РАТИ! (ИНФОГРАФИК)

Средствата што се инвестираат во патната инфраструктура во Македонија, најголем дел се добиени од кредити.

Во годинешниов буџет на Јавното претпријатие за државни патишта, дури 57,4% од средствата се позајмувања од кинеската „Ексим банка“, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Светската банка (СБ) и Европската инвестициона банка (ЕИБ).

Од вкупните приходи планирани за 2019 година само 15,4% се од плаќањето патарина, стои во годишната програма за работа на ЈП за државни патишта.

За оваа година буџетот на ова јавно претпријатие изнесува 289,1 милиони евра. Од нив, приливите од кредити учествуваат со 165,8 милиони евра, додека приходите од патарина, патна такса и акциза за нафтени деривати изнесуваат 123,3 милиони евра. Годинава од финансиите што ќе ги оствари ЈП за државни патишта учествуваат со помалку од половина во вкупните приливи.

Прочитајте и...  Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

– Ако не се кредитите од Светската банка и од Европската банка за обнова и развој, ние ќе можеме тука и таму да направиме некаква рехабилитација, нов пат да се изгради еднаш во 5 години бидејќи тоа се огромни средства – посочува Китанов.

Но, од друга страна, дополнува тој, приходите од патарини, патни такси и акцизи за нафтени деривати се неопходни за навремена исплата на ратите од кредитите за патиштата што се веќе изградени.

Предвидениот буџет на ЈП за државни патишта годинава ќе се полни и од нова наплатна рампа кај Гевгелија, која ќе се пушти во употреба за 10 – тина дена. Од неа ќе се собира патарината за користење на автопатот Демир Капија – Смоквица, по кој се вози повеќе од една година без плаќање на задолжителниот надоместок.

Прочитајте и...  Делницата Подмоље-Мислешево затворена за сообраќај

До наредната пролет ќе бидат изградени наплатните рампи кај Демир Капија, заедно со наплатните рампи „Кадрифаково“ и „Преод“ на автопатот Миладиновци – Штип. Патарината кај селото Арбиново на идниот автопат Кичево – Охрид, а ќе се пушти во употреба заедно со неговото отворање до 2021 година.

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

eight + 10 =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат