Пашинјан: Нема друг излез, освен со оружје в рака да се бориме за правата на ерменскиот народ

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан се откажува од напорите за дипломатско решавање на конфликтот со Азербејџан околу спорниот регион Нагорно Карабах. Најжестоките борби меѓу двете земји траат, речиси, еден месец.

– За конфликтот околу Нагорно Карабах долго време ќе нема дипломатско решение, изјави тој во видео порака на Фејсбук, обвинувајќи дека Азербејџан не е неподготвен за компромис.

– Сите надежи за дипломатско решение треба да се сметаат за завршени. Ние секогаш велевме дека сме подготвени да го решиме прашањето врз основа на компромис. Но, тоа што е прифатливо за ерменската страна, сега е неприфатливо за азербејџанската страна, нагласи тој.

– Во сегашната ситуација нема друг излез освен со оружје в раце да се бориме за правата на ерменскиот народ. Денес треба да земеме оружје и да продолжиме да ја браниме татковината. Само на тој начин може да постигнеме дипломатско решение прифатливо за нас, бидејќи Азербејџан не се согласува за ништо друго, освен со капитулација на Нагорно Карабах, рече Пашинјан.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Проф. Шукаров: Буџетот е преобемен, задолжувањата стануваат проблематични

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian