ВИДЕО | Партизан во драматичен натпревар стигна до победа во „вечното дерби“ со Звезда

Фото: January 2023. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Второто евролигашко дерби помеѓу Црвена Звезда и Партизан заврши со победа на Партизан во драматична завршница со 79:78.

Натпреварот во Белград донесе изедначена игра и вистинска драма, победникот се решаваше во самиот финиш во преполната сала „Александар Николиќ“. Партизан во еден момент од натпреварот водеше и со седум поени (54:61), но Звезда предводена од расположените Вилдоза и Недовиќ се враќаше во натпреварот.

Во клучните моменти Звезда правеше прекршоци, па Партизан постигнуваше лесни поени од линијата за слободни фрлања. На семафорот стоееш 71:74, па домаќинот одговори со двојка на Вилдоза на 31 секунда до крајот.  Партизан очекувано нападот го играшесамиот крај и доби нови слободни фрлања, Звезда конечниот резултат го постави со тројката на Недовиќ со звукот на сирената.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот