Партизан и пред празни трибини подобар од Молде

Паризан успеа и без помош на навивачите поради казната од УЕФА, да го совлада норвешкиот Молде со 2:1 во првиот натпревар од плејофот за пласман во Лигата на Европа.

Молде поведе во 44. минута преку Боли, но одговорот дојде по само една минута, Сума донесе израмнување. Победничкиот гол го постигна Тошиќ на шест минути до крајот на натпреварот.

Убедливи победи од по 3:0 со кои веќе со едната нога се во групната фаза на ЛЕ, остварија екипите на Астана, Малме, ПСВ и Феенорд.
Турскиот Трабзонспорт со 1:3 како гостин го совлада АЕК Атина, а во дерби пресметката Вулверхемптон беше поуспешен од Торино со 3:2.