Партизан го освои турнирот „Драган Данилов – Цевка“

Фото: КФСМ

Во финалето на собирот во СЦ „Јане Сандански“, белградските „црно-бели“ беа подобри од бугарскиот Минор 2015 со резултат (81:56)

Со доделување на медалите на најдобрите кошаркари заврши меѓународниот турнир „Драган Василов – Цевка“. А победник на третото издание на традиционалниот собир во Скопје е екипата на Партизан од Белград, која во финалниот натпревар ја оправда улогата на фаворит и го совлада Минор 2015 од Перник со високи (81:56).

Во борбата за трето место меѓу екипите на  Клуж Напока и Интер Братислава, победи тимот од Словачка со резултат (67:63).

Петтото место на турнирот му припадна на тимот од нишки Тријумф, кој беше подобар во дуелот со скопски Вардар (76:41, a во борбата за 7.место, екиоата на играчи родени 2009 година (и помлади) од МЗТ Скопје  Аеродром победи со резултат од (67:53) против тимот на All Star од Подгорица.

За најдобар стрелец на турнирот беше прогласен Иво Валентинов од тимот на Минор 2015 Перник, додека пак МВП наградата, за најдобар играч на турнирот, ја понесе Лука Павловиќ од тимот на Партизан.

Од Општината Аеродром потврдија дека овој турнир останува да биде во програмата на општината и како традиционален секоја година ќе се реализира во заедничка организација со Кошаркарската федерација на Македонија и Олимпискиот комитет.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот