Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

СДУ вели дека тоа е неприфатливо и оти не можат да се организираат избори помеѓу два полициски часа и од најстрогите мерки да се оди до отсуство на мерки.

Српската Народна партија денеска соопшти дека ќе поднесе тужба против претседателот на Србија, Александар Вучиќ, поради воведување полициски час и ограничувања на слободата на движење на граѓаните.

– Вучиќ прогласи победа над короната, а сега повторно не заклучува сите во куќен притвор и има намера да ја наметне одговорноста кон граѓаните на Србија по којзнае кој пат. Тој ги заведе граѓаните и ги загрози нивните животи со неговите лажни избори, се наведува во соопштение на Народната партија.

Тие ги повикаа симпатизерите утре попладне да протестираат против воведувањето на полициски час.

Социјалдемократската унија оцени дека организирањето избори и предизборни активности, одржување на натпревари пред 20.000 луѓе, непречената работа на тајкунски клубови и кафулиња, непречената работа на фабриките дури и за време на вонредна состојба, криењето на бројот на мртви и болни од јавноста, се само некои работи со кои власта директно ги загрозила човечките животи заради политички и материјален профит.

Прочитајте и...  Ердоган ја затвори славината и демонстрира моќ: Во време на големи горештини на милиони луѓе им се заканува жед и глад

– Тие се одговорни за секоја смрт предизвикана од вирусот од укинувањето на вонредната состојба, за колапсот на здравствениот систем, кој сега не може да се справи со бројот на нови пациенти и сега тие сакаат да го обвинат народот за тоа и да наметнат нови мерки за забрана на движење, се вели во соопштението.

СДУ вели дека тоа е неприфатливо и оти не можат да се организираат избори помеѓу два полициски часа и од најстрогите мерки да се оди до отсуство на мерки.

– Бараме кривична одговорност за сите оние кои нè доведоа во оваа ситуација поради своите интереси. Народот не е виновен! Луѓето не треба да седат затворени дома поради ароганцијата на надлежните, велат од СДУ.

Прочитајте и...  Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Прочитај повеќе

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кина со предупредување: Ќе следи одмазда, ако кинеските новинари бидат протерани од САД

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!

Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Слободен печат

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Слободен печат

Трамп ја повлече номинацијата на генералот Ентони Тати

Слободен печат

Екипа на СЗО ја заврши мисијата во Кина, проценка на соодветни студии и собрани податоци

Слободен печат