Партијата на Џонсон освои 365 пратенички места на вонредните парламентарни избори - Слободен печат

Партијата на Џонсон освои 365 пратенички места на вонредните парламентарни избори

Според официјалните резултати од вчерашните вонредни парламентарни избори Конзервативната партија на Борис Џонсон освои 365 пратенички места.

Лабуристичката партија освои 203, Шкотската национална партија 48, а Либералните демократи 11 пратеници.

Тоа е убедлива победа на конзервативците односно нивни четврти најдобар резултат од 1935 година, односно повеќе мандати освоија на изборите во 1983 и 1987 година, кога партијата ја водеше Маргарет Тачер, и во 1959 година во времето на Харолд Макмилан. Додека опозициските лабуристи забележаа најлош резултат од 1935 година.

Прочитај повеќе

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат

Трамп и Фон дер Лајен имале „многу добар разговор“

Слободен печат

Остави Коментар

4 × two =

Прочитај повеќе

Лавров: НАТО започнува опасна игра со прогласување на вселената и кибер просторот за свои оперативни домени

Слободен печат

ВНИМАВАЈТЕ: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Слободен Печат

На скопскиот аеродром ќе се стави во функција термо-камера, се крева нивото на претпазливост од новиот вирус и кај нас

Мими Ш.Петкова

Мустафа му даде рок на Курти до крајот на неделата да се договорат за формирање на влада

Слободен печат

Спасовски: Државниот интерес треба да биде приоритет на сите во Владата

Слободен Печат

Гренел: Авиолинијата Белград – Приштина ќе им помогне на бизнис заедницата и граѓаните

Слободен Печат