25 C
Скопје

Партијата на Борисов ќе предложи своја Влада, иако има мали шанси за поддршка од Парламентот

ГЕРБ како прва политичка сила по парламентарните избори во Бугарија ќе предложи своја влада по свикувањето на новото Национално собрание. Оваа вест ја соопшти на прес-конференцијата Томислав Дончев, кој е вицепремиер и близок до премиерот Бојко Борисов.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, името на Бојко Борисов ќе отсуствува од владата што ќе предложи ГЕРБ. Партијата беше категорична дека тие подготвиле структури и персонал за секоја ниво на власт во Бугарија. Сепак, прашањето кој ќе биде премиер остана неодговорено – дали тоа ќе биде Борисов или ГЕРБ се движи кон компромис со друга фигура.

Дончев рече дека ГЕРБ ќе ја следи постапката како што е пропишана во бугарскиот устав.

– Како прва политичка сила, ние сме должни да предложиме влада во име на довербата на 840.000 бугарски граѓани, и покрај малите шанси таа да добие поддршка. ГЕРБ не стравуваат од кабинет назначен од претседателот Румен Радев, беше соопштено на прес-конференција на владејачката партија на Бугарија.

На парламентарните избори во Бугарија, кои се одржаа на 4 април, ГЕРБ победи во 24 изборни единици, Движењето за права и слободи во три, „Демократска Бугарија” во две и „Има таков народ” и БСП по еден, објави административниот центар на партијата.

Поврзани вести

Формирана анкетна комисија за разрешување на албанскиот претседател Мета

МИА Агенција

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Остави Коментар