Партиите славеа победа, но всушност загубија

Ме радува што и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ вчера славеа победа, но јас најблиску сум до мислењето дека сите загубија, бидејќи освоија помалку гласови отколку на претходните избори, вели аналитичарот Александар Кржалоски, коментирајќи го исходот од вчерашното гласање на претседателските избори.

– Малиот одѕив беше сериозна порака што ја испратија граѓаните која на партиите треба да им покаже дека работите не одат како што треба и дека мора да размислуваат за генерално ресетирање на политиките во државата – вели Кржалоски.

Тој истакнува дека тоа што двајцата кандидати кои одат во втор круг се многу блиску според освоените гласови дава надеж дека во вториот круг ќе се достигне цензусот, кој значи 723.000 гласови.

Прочитајте и...  Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

– Во секоја друга ситуација, поради малата излезност во првиот круг, ќе речев дека цензусот во вториот е недостижен. Но самиот исход од гласањето во првиот круг ја прави интересна претседателската трка и ги мотивира луѓето да излезат да гласаат – вели Кржаловски.

Аналитичарот Владмир Божиновски смета дека тоа што Стево Пендовски и Гордана Силјановска Давкова заедно освоиле 640.000 гласа, наспроти оние 723.000 колку што се потребни за изборите да не пропаднат, се уште го држи отворено прашањето дали во вториот круг ќе има цензус.

– Во првиот круг очекувавме излезност од околу 45 отсто, но тоа не се случи. Дел од граѓаните бојкотираа, некои се разочарани од политиките на власта, Албанците исто така не видоа интерес за да излезат на гласање. Вината за малата излезност треба да се бара и во лошите политички кампањи кои не успеаја да ги мобилизираат гласачите. Постои одреден ризик дека изборите ќе пропаднат – објаснува Божиновски.

Прочитајте и...  Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Билјана Бејкова од НВО Инфо центар за малиот број освоени гласови од страна на кандидатот на СДСМ, наспроти триуфот на локалните избори, вели дека големото незадоволство на граѓаните од владеењето на СДСМ и ДУИ ги даде очекувани резултати во првиот круг на гласањето на претседателските избори.

– Граѓаните очекуваа длабока демонтажа на режимот на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски во сите сфери на општетсвото. Очекуваат режимските криминалци и злосторници да одговараат. Очекуваат правда и непречена работа на СЈО. Народот очекува почеток на темелни реформи, департизација на институциите, подобри услуги од институциите, како на национално така и локално ниво. Власта не го испорачува она заради кое го доби мандатот и граѓаните решија своето незадоволство да го искажат на овие избори – вели Бејкова.

Прочитајте и...  Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Таа и препорачува на власта, наместо вината да ја префрла на граѓаните, многу сериозно и одговорно да ја разбере нивната порака.

 

Прочитај повеќе

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Египет со нов план за Либија, по неуспехот на офанзивата на армијата на генерал Хафтар

Слободен печат

Нови 74 случаи на коронавирус во Србија, почина едно лице

Слободен печат

Комуналните служби извршија дезинфекција на улиците во Карпош 4 (ФОТО)

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Старец во САД бил бутнат за време на протестите, а потоа 57 полицајци дале отказ (ВИДЕО)

Слободен печат