Парламентот на Романија ја поддржа новата влада на Лудовик Орбан

Романскиот Парламент ја поддржа денеска новата влада на премиерот Лудовик Орбан.

Новата Влада доби поголема поддршка отколку што се очекуваше, при што сите страни бараат да се стави крај на политичката парализа и да се фокусираат на борба против коронавирусот.

За Владата гласаа 286 пратеници, а 23 против.

Претседателот Клаус Јоханис вчера му го даде мандатот на Орбан за формирање влада.

Кабинетот на министрите е ставен во карантин веќе две седмици, бидејќи тие имаа контакт со заразен пратеник.

Прочитајте и...  Доктор Жарко Караџовски: Грипот и Ковид 19 да не се мешаат

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат