Парламентот на Романија ја поддржа новата влада на Лудовик Орбан

Романскиот Парламент ја поддржа денеска новата влада на премиерот Лудовик Орбан.

Новата Влада доби поголема поддршка отколку што се очекуваше, при што сите страни бараат да се стави крај на политичката парализа и да се фокусираат на борба против коронавирусот.

За Владата гласаа 286 пратеници, а 23 против.

Претседателот Клаус Јоханис вчера му го даде мандатот на Орбан за формирање влада.

Кабинетот на министрите е ставен во карантин веќе две седмици, бидејќи тие имаа контакт со заразен пратеник.

Прочитајте и...  Заев за отворањето на границите без ПЦР тест: Прво да се води сметка за здравствениот, а потоа за економскиот аспект

Поврзани вести

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат