8 C
Скопје

Парламентот може да се деблокира само со онлајн работа

Работните групи во Собранието што ќе учествуваат во процесот „Жан Моне“  ја одржаа првата конститутивна седница на која се дебатираше за деблокада на работата на Собранието. Учесниците се договориле сите одлуки да се носат со консензус и да се дебатира за сите отворени прашања.

Тие се согласија во рок од 15 дена да го разгледаат собранискиот Деловник од првото до четвртото поглавје и сите забелешки да ги стават во пишана форма.

– Целта е да се најдат заеднички решенија за да се тргнат сите аномалии во практичната работа на Собранието, но и да се подобри текстот на Деловникот. На маса ќе биде ставена процедурата за пратенички прашања, за европското знаменце, скратените постапки, верификацијата на мандатите, колку денови да трае конститутивната седница, но и за онлајн собрание – изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. 

Прочитајте и...  Бујар Османи води Твитер политика на своја рака?

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски за „Слободен печат“ вели дека преку процесот „Жан Моне“ ќе се обидат да изнајдат решение за деблокада на Собранието, преку овозможување на електронско функционирање на законодавниот дом.

– Првите седници не се одржаа бидејќи наши колеги беа позитивни на коронавирусот или чекаа резултати од тестирањето. Во тие моменти и се покажа дволичноста на опозицијата кога ги блокираа предлог-измените на Деловникот, со кои пратениците болни од ковид или оние што се во изолација ќе можеа да работат од дома. Тие не само што ги блокираат седниците, туку кога гледаат дека имаме пратеници заразени од коронавирусот или се во изолација, не учествуваат воопшто на седниците, сѐ со цел да не се одржат. Со блокирањето на работата на работните тела или на комисиите, се отвораат и нови моменти што ќе ги ставиме на маса за да се договориме и за тоа – вели Митревски.

Прочитајте и...  Виенски институт за меѓународни економски студии: Северна Македонија бележи „прилив на мозоци“

Учесниците на вчерашната конститутивна седница на процесот „Жан Моне“ се договориле за 15 дена да ја одржат втората средба.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар