Парламентарната комисија му го укина имунитетот на Себастијан Курц

Австрискиот канцелар Себастијан Курц/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Надлежната комисија на австрискиот парламент му го одзеде пратеничкиот имунитет на на шефот на пратеничкиот клуб на Народната партија на Австрија (ОВП), и поранешниот премиер Себастијан Курц.

Пратеничкиот имунитет на Курц беше укинат по барањето на обвинителството за економски криминал и корупција, кое води истрага против Курц поради проневера и поткуп,

Обвинителството од петок ќе може да ја продолжи истрагата.

По одлуката на собраниската комисија, Курц изјави дека сега ќе може послолбодно да работи на докажување на својата невиност и да докаже дека е жртва на погрешни обвинувања.

Видео на денот