Паркот во Ајдучко маало доби нов лик во рамки на иницијативата „Поубоо“

Граѓанска иницијатива „Поубоо “(Поубаво) во Тетово денеска со втора акција за создавање похуман и поубав јавен простор односно за чистење, уредување и разубавување на паркот во Ајдучко маало.

Од 8 до 17 часот траеше доброволната акција во која учествуваа граѓаните како и вработените од комуналното претријатие кои го собраа и транспортираа насобраниот смет. Покрај собирање и чистење на смет, извршено е и фарбање во паркот.  Воедно поставени се нови садници, нацртани нови детски игри и слично.

-Борбата за „Пубоо” маало продолжува. Се отвара нов фронт: паркчето во  Ајдучко маало. Да докажеме дека можеме да го разубавиме секој простор со малку труд и дека од нас зависи кај ќе живееме, истакнаа од иницијативата.

Прочитајте и...  Еврокомесарката Јохансон побарала решение од Борисов за блокадата на договорот за Фронтекс со Скопје

Околу 15-тина луѓе се јавија на повикот за учество во акцијата преку социјалните мрежи. Минатиот месец беше интервенирано во паркот во Саат маало.

Поврзани вести

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

СДСМ: Протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спасат од одговорност криминалците од нивните редови

Слободен печат

За министерот Маричиќ онлајн судењата се покажале доста ефикасни

Слободен печат

За време на молитва во римската базилика „Санта Марија“: Папата Франциск за првпат со заштитна маска

Слободен печат

Галерија+Видео: Скопје закочено од протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Хасани: Треба да бидам пример за сите и да не одам на журки во Приштина

Слободен печат

Остави Коментар