6 C
Скопје

„Парк на сеќавањето“ во Центар во чест на победата над фашизмот

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и амбасадорот на Руската Федерација Н.Е. Сергеј Баздникин, денеска засадија 10 садници од видот јавор со што го најавија хортикултурното уредување на паркот и идејното решение за реконструкција на детското игралиште позади Универзалната сала.

На местото каде ќе бидат засадени садниците, паркот ќе биде именуван во „Парк на сеќавањето“ Општина Центар, овој парк го посветува на Руската Федерација во знак на пријателство и во чест на одбележување на 75 годишнината од победата над фашизмот.

Во месец мај годинава, Општина Центар со поддршка од руската амбасада постави ново спомен –обележје, лоцирано на реконструираната улицата „9 Мај“ во Центар, во чест на милионите војници кои пожртвувано ги дадоа своите животи во војната, за повторно враќање на светскиот мир, слободата и демократијата.

Прочитајте и...  Ѓорѓиев: Покорисно е да се даде личен придонес во научната дискусија одошто да се споделуваат еднострани политички толкувања и желби

-Благодарност до рускиот амбасадот Н.Е Сергеј Баздникин и до Руската Федерација за поддршката на активностите на Општина Центар и преку овој симболичен чин сакаме да пратиме пријателска порака која ќе остане во сеќавање на граѓаните и идните генерации, рече градоначалникот Богдановиќ.

-Овие активности се потврда за успешниот пријателски и партнерски однос кои двете држави го негуваат за унапредување и продолжување на досегашната соработка и развој на односите меѓу двете земји, во сите области од заемен интерес и зближување меѓу народите на двете држави, велат од Општина Центар.

Поврзани вести

ВИДЕО | Мицкоски: Тоа што Бучковски преговара со Бугарија е вовед во ново апокалиптично сценарио

Слободен печат

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката агенција СТА

И.И.

Царовска: Со стратегија за паметна специјализација обезбедуваме одржлив економски раст

Слободен печат

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

И.И.

Врабчев: Ме плашат зборовите на Каракачанов дека е подготвен за долга битка

Слободен печат

Борел: ЕУ не е цела без Западен Балкан, изнајдете заеднички основи

И.И.

Остави Коментар