Парижани се молат за Нотр Дам - Слободен печат
ВестиПланетаФото на денот

Парижани се молат за Нотр Дам

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон.

Пожарникарските служби синоќа изјавија дека страшниот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам,  нема да ја уништи целата и структурата ќе биде спасена.

Од друга страна, подоцна тоа го потврди и претседателот Макрон, истакнувајќи дека ќе биде обновена.

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон од пред полууништената катедрала, најавувајќи меѓународна кампања за собирање финансиски средства.

Парижани се молат за Нотр Дам, а бројни политичари ширум светот го изразуваат своето жалење за стравичниот пожар кој избувна синоќа.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close