ВестиПланетаФото на денот

Парижани се молат за Нотр Дам

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон.

Пожарникарските служби синоќа изјавија дека страшниот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам,  нема да ја уништи целата и структурата ќе биде спасена.

Од друга страна, подоцна тоа го потврди и претседателот Макрон, истакнувајќи дека ќе биде обновена.

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон од пред полууништената катедрала, најавувајќи меѓународна кампања за собирање финансиски средства.

Парижани се молат за Нотр Дам, а бројни политичари ширум светот го изразуваат своето жалење за стравичниот пожар кој избувна синоќа.

 

 

Тагови
Прикажи повеќе

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close