Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

 Франција денеска ги повика Ерменија и Азербејџан да ги прекинат своите непријателства во регионот Нагорно Карабах и веднаш да го продолжат дијалогот.

Британските медиуми јавија дека утрово избувнале нови судири меѓу Ерменија и Азербејџан, а Ерменија веднаш го активирала законот за војна и го мобилизирала машкото население.

-Франција е крајно загрижена за оваа конфронтација, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Франција, Агнес Бон дер Мил, чија земја, заедно со САД и Русија, е претседател на Минската група, медијаторот меѓу Ерменија и Азербејџан.

Ерменија го обвини Азербејџан за извршениот воздушен и артилериски напад врз Нагорно Карабах, додека Азербејџан тврди дека станува збор за одговор на напад со граната од Ерменија, пренесуваат британските медиуми.

Прочитајте и...  Почина кавадарчанка со ковид-19 на пат кон скопска клиника

Поврзани вести

Смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот бараат неколку здруженија и комори

Слободен печат

Аплицирајте електронски за ученички стипендии

Преспа – местото кадешто ќе го најдете својот мир

Татјана Миљовска

Османи: Амбиција на Берлинскиот процес е регионот да биде слободен и за движење на луѓе и за услуги

Слободен печат

Брнабиќ: Оваа Влада ќе има многу предизвици пред себе, посебно односите со Приштина

Слободен печат

Љубе Бoшкоски го повика Мицкоски на дебата со него

Слободен печат

Остави Коментар