Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Македонија и Албанија

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

На последниот предлог за раздвојување на двете земји и започнување на преговори прво со Северна Македонија се противат три земји – Франција, Германија и Италија.

Франција се противи поради тоа што не сака никакво ново проширување пред да се реформира преговарачкиот процес, додека Германија и Италија стравуваат дека доколку преговорите започнат само со Македонија, Албанија „вечно” ќе остане во чекалницата на ЕУ, велат за МИА дипломати од земја членка на ЕУ.

Прочитајте и...  Над 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Холандија, според нив, не се противи на раздвојувањето од Албанија, бидејќи Хаг мора да ја следи одлуката на холандскиот Парламент кој смета дека Скопје е подготвено за преговори, а Тирана не.

Останува дека Холандија сака да го услови отворањето на преговорите со носењето на законот за јавно обвинителство, како што најави утрово шефот на холандската дипломатија Стеф Блок, пред почетокот на министерскиот состанок.

Доколку се дојде до договор за отпочнување на преговорите со Македонија, Хаг би барал првата меѓувладина конференција да се одржи само откако ќе биде задоволено барањето за независно јавно обвинителство.

Дипломатите во Луксембург објаснуваат дека дури и да се постигне компромис за евентуално раздвојување на двете земји, многу се мали шансите тоа да биде сторено денеска, бидејќи француската државна секретарка нема мандат да носи таква одлука. Неа може да ја донесе само францускиот претседател Емануел Макрон на Самитот на ЕУ в четврток и петок во Брисел.

Прочитајте и...  Спасовски: Сите политички партии ќе си направат сопствена анализа и ќе учествуваат на изборите

Прочитај повеќе

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Општина Карпош: Граѓаните да бидат спокојни, завршено е времето кога ДУП – овите се носеа на сила

Слободен печат

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести влезе во вртлогот на партиското препукување меѓу власта и опозицијата

Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен печат

Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Слободен печат

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Слободен печат

Силно невреме ја погоди Хрватска, падна град со големина на лешник, ги забели улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Митко Јанчев: Несовесните поединици кои не ги почитуваат мерките се тинејџери

Слободен печат

ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

МИА Агенција