Парискиот суд ја потврди доживотната затворска казна за „Карлос Чакалот“, милитантот кој изврши напади низ целиот свет

Илич Рамирез Санчез или Карлос Чакалот / Фото: EPA/STR EDITORIAL USE ONLY

Илич Рамирез Санчез или Карлос Чакалот, венецуелски левичарски милитант кој изврши напади низ целиот свет во 1970-тите и 1980-тите години, во четвртокот ја потврди доживотната казна што му беше изречена за смртоносен напад со граната врз париска продавница во 1974 година, соопшти Париското обвинителство.

По сослушувањата што започнаа во средата, специјалниот кривичен суд во Париз ја потврди доживотната казна затвор за напад со гранати во 1974 година, во аптека „Публицис“, највисок пазарен трговски центар во француската престолнина.

Карлос, кој изврши неколку напади за поддршка на палестинската кауза, беше главниот осомничен за киднапирање на францускиот лет во Унгада во 1976 година, кој заврши со израелски командоси. Тој беше осомничен и за вмешаност во бомбашкиот напад во 1981 година на тогашното седиште на Радио Слободна Европа/Радио Слобода во Минхен, во кое беа повредени пет лица. Архивата на комунистичката тајна полиција, отворена по падот на Советскиот Сојуз во 1989 година, сугерираше дека романскиот водач Николае Чаушеску го наредил нападот.

Карлос беше осуден за убиство во 2017 година и осуден на доживотен затвор, пресуда која беше потврдена на жалба. Но, во 2019 година, највисокиот суд во Франција го врати случајот на суд за да ја преиспита неговата казна, велејќи дека не требало да биде осуден и за носење и за употреба на граната, бидејќи тоа значи двапати осудување за истото дело.

Самопрогласениот револуционер, чие вистинско име е Илич Рамирез Санчез, се наоѓа зад решетки во Франција од 1994 година, кога француската полиција го фати во Судан по две децении во бегство.

Карлос, кој сега има 71 година, отслужува одделни доживотни затворски казни за убиствата во 1975 година на двајца француски полицајци и полициски информатор, како и за серијата бомбашки напади во Париз и Марсеј во 1982 и 1983 година, во кои загинаа 11 лица, а десетици беа повредени.

Видео на денот